Logo BIP Logo ePUAP
Biuletyn Informacji Publicznej
herb jednostki
Urząd Gminy Gniewino
System Rada

System Rada
Profile Radnych, komisje, interpelacje, kalendarz posiedzeń.

Informacja dla osób niesłyszących

Uprzejmie informujemy, że od dnia 1 kwietnia 2012 roku wchodzi w życie ustawa z dnia 19 sierpnia 2011 roku o języku migowym i innych środkach komunikowania się (Dz. U. Nr 209, poz. 1243).

W związku z tym osoby niesłyszące i niedosłyszące mogą liczyć na świadczenia usług tłumacza i ułatwiony kontakt z urzędem.

W związku z wejściem w życie ustawy osoby trwale lub okresowo mające trudności w komunikowaniu się (osoby głuche i głuchonieme) mogą:
1. kontaktować się ze z Urzędem Gminy Gniewino osobiście zgłaszając się w sekretariacie w siedzibie przy ul. Pomorskiej 8 w Gniewinie w godzinach od 7.30 do 15.30,
2. komunikować się ze Urzędem Gminy Gniewino za pomocą:
- faksu - numer (58) 676-72-26,
- poczty elektronicznej - gniewino@gniewino.pl,
- elektronicznej skrzynki podawczej
 

W kontakcie z urzędem osoba niepełnosprawna będzie miała prawo do:
- pośrednictwa tłumacza PJM - polskiego języka migowego,
- pośrednictwa tłumacza SJM - systemu językowo - migowego,
- tłumacza przewodnika, nazwanego w ustawie tłumaczem SKOGN - sposobu komunikowania się osób głuchoniewidomych

Aby skorzystać z pośrednictwa tłumacza prosimy o powiadomienie Urzędu Gminy Gniewino (np. e-mailem lub faksem) trzy dni przed planowanym terminem załatwienia sprawy, z wyłączeniem sytuacji nagłych. Formularz powiadomienia o chęci skorzystania ze świadczenia usług tłumacza PJM, SJM, SKOGN znajduje się w załączniku do niniejszej informacji.

Usługa jest bezpłatna dla osoby uprawnionej będącej osobą niepełnosprawną w rozumieniu ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 roku o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.

UWAGA!
W przypadku korzystania przez osoby uprawnione z pomocy tzw. osoby przybranej, czyli osoby, która ukończyła 16 lat i została wybrana przez osobę uprawnioną w celu ułatwienia porozumiewania się z osobą uprawnioną i udzielenia jej pomocy w załatwieniu spraw, wizyta w Urzędzie Gminy Gniewino nie musi być wcześniej uzgadniana.

Załącznik Nr 1: http://bip.gniewino.pl/dokumenty/menu/49